Altany z trzciny Altany z trzciny Dachy kryte trzciną Altany kryte trzciną

Bezpieczne dachy z trzciny

Wśród najczęstszych wątpliwości, z którymi spotykają się osoby odpowiedzialne za montaż dachów krytych trzciną jest ich bezpieczeństwo i zagrożenie, jakie wiążę się z materiałem łatwopalnym. Przy odpowiednich zabezpieczeniach nasz dach kryty trzciną wykorzystuje jej ogniotrwałe możliwości. Jeśli naszą altankę umiejscowimy z dala od kominków i innych miejsc, kojarzonych z ogniem, to jej bezpieczeństwo może być zagrożone wyłącznie przez czynniki ludzkie (jak podpalenie) bądź naturalne (burza).

W budownictwie większego kalibru, jak np. restauracje stosuje się szereg zabezpieczeń konstrukcyjnych z tzw. systemem zamkniętym, który uniemożliwia przemieszczanie się ognia z przekrycia do wnętrza placówki. W miejscach styku strzechy z więźbą wstawia się m.in. płyty ognioodporne, na których mocuje się dalsze zabezpieczenia pod postacią łat. Droższym rozwiązaniem jest osobny system przeciwpożarowy, który jest niczym innym, jak automatycznymi czujnikami, które w przypadku wykrycia ognia uruchamiają zraszacze na dachach krytych trzciną.

Podstawową metodą zabezpieczenia dachów krytych trzciną, wykorzystywaną również w ogrodowych projektach, jest impregnacja powierzchni strzechy specjalnymi środkami. Taki zabieg chroni ją nie tylko przed pożarem, ale również przed grzybami, co pozwoli na zachowanie estetyki przez długi czas. Należy pamiętać o regularnym podejmowaniu takich czynności.